شیمیست

برای انسان بزرگ بن بستی وجودندارد زیرابراین باوراست: یاراهی خواهم یافت! ویاراهی خواهم ساخت!

ازمایش های جالب

 

 گرداب فوری :

 درون يک ارلن 500 يا 800 ميلی ليتر 200m کربن تترا کلريد و 25/.گرم يد و 10 گرم مس 61 سولفات  و 300 ميلی ليتر آب بريزيد و يک ما گنت درون آن قرار دهيم و در آن را محکم ببنديد

سپس آنرا روی همزن  برقی قرار داده و همزن را روشن کنيد پس از گذشت 3 دقيقه همزن را خاموش کنيد چه مشاهده می کنيد مجدداً همزن را روشن کنيد

 

پيل نارنج

6 تا نارنج را به صورت سری به هم ببنديد به طوری در هر نارنج يک تيغه مس و يک تيغه روی قرار داشته

باشد تیعه روی نارنج را به وسیله سیم های مسی به تیغه مسی به تیغه مس نارنج دیگر منتغل کرد و تیغه روی را به وسیله سیم های مسی به تیغه مس نارنج دیگر متصل شود یک لامپ (دیود) را به سیم ها وصل کرده تا لامپ روشن شود .

 

شعله بدون دود   (تغییر عدد اکسایش )

4 گرم کروم 6 اکسید  را در هاون نرم کرده در توبه یا یک ظرف مناسب در زیر خود قرار میدهیم 10 میلی لیتر اتانول بر روی آن می ریزیم شعله ای را مشاهده می کنیم که مربوط به کاهش کروم توسط الکل است

 

  ستون رنگارنگ

ابتدا در یک استوانه9 مدرج نسبتا بزرگ مقداری محلول ید در کربن تتراکلرید ریخته سپس مجلول آبی مس 11 کلرید سپس گلیسیرین مایع لایه چخارم محلول رقیق سولفوریک اسید و چند قطره متیل اورانژ لایه پنجم روغن مایع

لایه ششم اتانول + ید  می ریزیم

 

پيل انسانی

 بدن شما چقدر برق تولید می کند

دو صفحه از جنس مس و روی  به ابعاد 20*25 سانتی متر به فاصله 10 سانتی متر از هم روی 1 تخته بچسبانید و هر یک از صفحه ها را از زیر به وسیله سیم به یک میلی آمپر متر وصل کنید به طوری که قطب منفی به صفحه روی متصل باشد و قطب مثبت به مس متصل شود.

برای انجام آزمایش کافی است هر شخص کف دستان خود را روی صفحات قرار دهد در این پیل انسانی عرق کف دست اکترولیت می باشد و بدن مانند یک رسانا عمل میکند هر چه رطوبت کف دستان بیشتر باشد میزان جریان تولید شده بیشتر است.

 

فسفر سانس:

در کف یک بشر یک پارچه سیاه مخملی آغشته به الکل قرار دهید سپس شماره شبنمای یک ساعت قدیمی و غیر قابل استفاده را روی پارچه مخملی بریزید روی دهانه ی بشر یک شیشه ساعت قرار دهید و روی آن یخ بگذارید تا بخار الکل درون بشر جمع شود سپس ظرف آزمایش را درون اتاق تاریک برده با چراغ قوه به بشر نور بتابانید . دو بخار الکل اشباع بهتر جواب میدهد.

 

بخار بنفش :

2 گرم ید 5 گرم روی را در کپسول چینی خوب مخلوط کنید زیر هود قرار دهید سپس 1 یا 2 قطره آب با آب فشان به مخلوط اضافه کنید چه اتفاقی می افتد چرا ؟

حرکت موتور آبی: قایقی از فویل آلمینیومی درست کرده تکه ای صابون با سوزن ته گرد به انتهای آن وصل می کنیم و روی آب قرار میدهیم در اثر حل شدن صابون در آب کشش سطحی آب از بین رفته و قایق به سمت جلو رانده میشود.

 

تست شعله:

برای بهتر انجام شدن تست شعله می توان محلولی از پتاسیم کلرید یا لیتم کلرید و سدیم کلرید – مس 11 کلرید و .. را تهیه کرده و هر یک را در آبفشان های جداگانه قرار میدهییم . سپس شعله گاز را روشن کرده و با آبفشان محلولها را روی آن اسپری می کنیم و رنگ شعله را مشاهده می کنیم .

 

مبادله کارو گرما در سرنگ

یک سرنگ را که دهانه ی آن بسته شده تهیه کرده درون آن 5 میلی لیتر الکل می ریزیم سپس سرنگ حاوی الکل را درون آب جوش قرار میدهیم بچه ها با بالا رفتن پیستون سرنگ را در اثر تبخیر الکل مشاهد ه میکنند.

 

پارچه جادویی : یا پول جادویی

محلولی از آب و الکل تهیه کرده پارچه ای درون آب و الکل قرار میدهیم بطوری که کاملا خیس شود و سپس پارچه را به گیره و پایه  وصل کرده آنرا آتش می زنیم می بینیم که پارچه آتش میگیرد ولی نمیسوزد.

بخار بنفش: مقداری پودر روی و پودر ید را با هم مخلوط کرده زیر هود قرار میدهیم بعد واکنش گرماده ید به صورت بخار متصاعد میشود

 

سلام آتشین

شما می‌خواهید دوستانتان را به یک سری آزمایشهای جادویی از شیمی سرگرم سازید. بهتر است این کار را با یک سلام آتشین شروع کنید:

روی میز یک صفحه کاغذ قرار دارد. شما آن را به دست گرفته در حالیکه فندکی در دست دارید، به تماشاچیان تعظیم کرده و در ضمن ، فندک روشن را به کنار کاغذ می‌زنید. یک مرتبه کلمه سلام به خط درشت روی کاغذ ظاهر می‌گردد در حالیکه این نوشته شعله می‌کشد و تماشاچیان را غرق در شگفتی می‌سازد.

اجرای این آزمایش بسیار ساده است، اما شما ابتدا به وسایل زیر نیازمندید:

10 گرم نیترات پتاسیم که در 25 سانتی متر مکعب آب حل کرده اید.

 

یک قلم نقاشی کوچک

یک صفحه تقریبا بزرگ کاغذ ضخیم که در ضمن کمی قابل نفوذ باشد.

بعد از تهیه این وسایل ، ساعتها قبل از اجرای نمایش و دور از چشم تماشاچیان کلمه سلام را با محلول غلیظ نیترات به وسیله قلم نقاشی روی کاغذ مزبور بنویسید. پس از خشک شدن آن دوباره همین کلمه را روی آن مجددا بنویسید و این کار را چند بار تکرار کنید تا ضخامت این نوشته به حد کافی باشد. ضمنا باید تمام حروف این کلمه را به هم متصل کنید. به محض تماس فندک با یک نقطه از نوشته، قسمت‌هایی از کاغذ که به وسیله نیترات پتاسیم اکسید شده است می‌سوزد و ایجاد روشنایی می‌کند. به جای کلمه سلام می‌توانید کلمات مناسب دیگری به همین شیوه روی کاغذ بنویسید و آتش بزنید. آزمایش جالب لطف بیشتری به محفل شما خواهد بخشید.

 

 

شعله در گودی دست

این بار به آزمایشی دست می‌زنید که هیچ تماشاچی با دیدن آن نمی‌تواند از تعجب خودداری می‌کند و آن اینکه در حضور تماشاچیان ، مایعی را در گودی دستتان می‌ریزید و چند لحظه بعد شعله‌های آتش زبانه می‌کشد، بدون اینکه دست شما احساس گرمای غیر قابل تحملی بکند.

وسایل لازم برای این کار عبارتند از:

12 سانتیمتر مکعب سولفور کربن

8 سانتیمتر مکعب تتراکلرور کربن

حال ابتدا آنها را خوب باهم مخلوط کنید. سپ بدون اینکه کسی متوجه بشود دستتان را روی بخاری نیم گرم یا آجری که روی اجاق برقی قرار دارد و نظایر آن گرم کنید و آن گاه مخلوط را در گودی دستتان بریزید. در مدتی خیلی کوتاه مایع شروع به شعله کشیدن می‌کند. این سوختن توام با بوی خیلی زننده نیست و می‌توان حتی در داخل ساختمان نیز به اجرای آن اقدام کرد.

در صورتی که موقعیت مناسب نباشد تا شما قبلا دستتان را تا آن اندازه گرم کنید، می‌توانید نظیر آزمایش فوق ، به کمک یک لوله شیشه‌ای گرم ، مایع را مشتعل سازید. اگر مواد تازه و موثر باشند، این طریق برای مشتعل کردن آن کافی خواهد بود. در غیر این صورت کبریت بکشید و به فاصله کمی از آن نگهدارید. مایع شعله ور خواهد شد. اما دست شما آنقدر گرم نمی‌شود که غیر قابل تحمل باشد.

 

 

 

تصویری که قرمز می‌شود!

به دوستانتان بگویید که آیا می‌توانند بدون استفاده از رنگ ، یک عکس را قرمز سازند و بلافاصله آن را به حالت معمولی در بیاورند؟ مسلما کسی قادر به این کار نخواهد بود. حالا شما تصویری را که قبلا تهیه کرده و صورت آن را با فنل فتالئین پوشانیده‌اید، از جیبتان بیرون بیاورید. این مایع که به صورت تصویر مالیده شده ، ابتدا رنگی ندارد. ولی اگر شما انگشتانشان را در آمونیاک خیس کنید (که حتما قبلا این کار را کرده‌اید) و جلوی تصویر بگیرید، صورت ان قرمز کمرنگ می‌گردد! اگر انگشتانتان را کنار بکشید، رنگ صورت دوباره معمولی می‌شود!

 

آب شعله آفرین!

ظرف شیشه‌ای را از روی میز بر می‌دارید و از مایع بی‌رنگی که دارد کمی به دهان پر کرده و تظاهر به خوردن آن می‌کنید. سپس آن را بیرون تف می‌کنید. روی میز می‌ریزد و بلافاصله شعله می‌کشد. علاقه مندان سرگرمیهای شیمی می‌توانند جهت اجرای این آزمایش ابتدا وسایل زیر را تهیه کنید:

یک ظرف شیشه‌ای محتوی الکل اتیلیک

چند گرم ایندرید کرومیک قرمز کاملا خشک

یک صفحه مسطح سوز

سپس باید به ترتیب زیر عمل کرد:

صفحه مسطح نسوز را در محل دلخواهی روی میز قرار داده و روی آن کریستالهای ایندرید کرومیک را بپاشید. وقتی الکل اتیلیک را که به عنوان آب به تماشاچیان معرفی کرده‌اید در دهان گرفته و روی کریستالهای ایندرید کرومیک بریزید، فعل انفعالات شدیدی انجام یافته و حرارت زیادی تولید می‌گردد تا انجا که الکل اتیلیک مشتعل می‌شود و ارتفاع شعله حتی به 15 الی 20 سانتیمتر هم می‌رسد.

شما اگر حاضر به ریختن الکل در دهان خود و تف کردن آن روی میز نیستید (زیرا این عمل در حضور دوستان ، کمی زشت است) ، می‌توانید در یک ظرف حلبی ، چند گرم ایندرید کرومیک بریزید و الکل اتیلیک را که آب معرفی کرده‌اید روی آن اضافه کنید. بلافاصله شعله‌ها از درون ظرف حلبی زبانه خواهد کشید. یاد آوری می‌کنیم که در تمام آزمایشهای شیمی که با شعله همراه است، باید دقت زیاد کرد تا لباس شما آتش نگیرد و دستتان نسوزد و همچنین این آزمایشان حتما باید چند بار قبلا آزمایش شده و سپس تماشاچیان اجرا گردد.

 

 

 

 

 

 

برگرفته از گروه شیمی استان فارس

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط رحمتی  |